Zahájení RSDr. Karel Klimša

Karel Klimša

Úvodní projev

 

Vážení hosté, vážení účastníci, soudružky, soudruzi,

vítám vás všechny - jménem pořádajících - tedy moravskoslezského krajského výboru a frýdecko-místeckého okresního výboru na dalším Vratimovském odborném semináři. Vždycky, když ráno vyjíždíme s prof. Honzou Kellerem, tak si řikáme kolik lidí asi přijde? Jestli ten sál bude zaplněný a pokaždé jsme překvapeni - mile.

   Vratimovské odborné semináře se za šestadvacet let svého trvání staly nejen známým a uznávaným pojmem, ale také, řekl bych, jakýmsi svědomím české levice. Jakýmsi živoucím dokladem a důkazem toho, že zdravý rozum národa existuje, je tu, myslí mu to a má spoustu příznivců.

   Jménem pořádajících organizací vítám ty, kteří převzali záštitu nad seminářem a všestranně přispěli k jeho konání . V nepřítomnosti na dálku europoslankyni Katku Konečnou. Důvod její nepřítomnosti je ten nejhezčí a to je mateřství. Ve středu se jí narodil syn Šimon, 51 cm, 3 kila třicet , gratulujeme a přejeme jim oběma zdraví a štěstí. A kdyby bylo třeba, tak my všichni tady z Vratimovského semináře mu půjdeme za kmotry. Přivítali jme malého Šimůnka a teď vítám Šimůnka velkého , prvního místopředsedu ÚV strany. A za redakci Halo Novin je už těsně před Frýdkem Monika Hoření, paní redaktorka, jedna z nejlepších, kteří v redakci zůstali. A pokud vidíte, že se tam někdo prodírá tou těsnou uličkou, tak to je ona. Vítám tě Moniko.

   Obzvláště rád a s velkou úctou vítám přednášející - referenty. Co jméno, to pojem, velký a respektovaný. Vezmu to abecedně : doktor Ivan David, psychiatr, politik, bývalý ministr zdravotnictví , docent Eduard Chmelár, známý slovenský politolog a analytik médií, profesor Jan Keller, sociolog a publicista, profesor Oskar Krejčí, klasik už zaživa, Lenka Procházková, spisovatelka, doktor Josef Skála, historik, publicista a docent Petr Žantovský, analytik médií , ředitel Československého institutu. Teď mi říkají, že jsem vynechal Marka Obrtela, ale to jen proto, abych na něho o to víc soustředil pozornost - podplukovník v záloze, doktor, bývalý vojenský lékař . A vidíte, vyplatilo se to. Sklidil ovace.

   U Vratimovských seminářů jsme si nikdy nekladli malé cíle. Oslovovali jsme vždy ty nejlepší a nejuznávanější a bylo nám potěšením, že oni nám vycházeli vstříc a našli si čas přijít mezi nás. A kromě toho se na Vratimovském odborném semináři stalo už zvykem, že účastníci obdrží ještě takový malý bonus v podobě namnožených textů dvou stejně vyhlášených autorů, tentokrát Františka Nevařila, bývalého hlavního ekonomického poradce československých premiérů Štrougala a Adamce a Luboše Blahy, výborného slovenského poslance a levicového radikála. Vítám také představitele pořádajících organizací a další. Tedy předsedu krajského výboru Karla Kuboše, prvního náměstka hejtmana doktora Josefa Babku, poslance Miroslava Opálku, náměstka hejtmana Ivana Strachoně. To je ten, který byl ještě mladší než je teď, tak založil onen web vratimovskyseminar.webnode.cz  a dodnes ho spravuje. Vedoucího oddělení ÚV Františka Černohorského, Milana Pešu, se kterým vedeme Univerzitu Jana Švermy v Ostravě a ti mladí posluchači to dnes mají jako součást výuky, tak jsou tady mezi námi a Jiřího Svobodu, předsedu OV.

   Ještě jednou vítám vás všechny, ať jste už přijeli z Plzeňského kraje - početná skupina, z Prahy, Hradce Králové, Vysočiny, Znojma, Svitav či Ústeckého kraje, kde v Litoměřicích založili po našem vzoru Litoměřický odborný seminář - takže nejenom Katka Konečná, ale i my máme svého zdravého potomka. Jsou tady jako vždy naši milí přátelé ze Slovenska z mnoha družebních okresů - z Komunistické strany Slovenska. A vyřizuji pozdravy a přání zdaru tomuto semináři, který jako vždy s velkým zájmem sledují takoví lidé počínaje Lubomírem Štrougalem, Františkem Čubou, profesorem Petrem Staňkem, Ilonou Švihlíkovou a Zdeňkem Zbořilem. Pozdrav semináři zaslali dva experti z útvaru makroekonomických analýz centrály ČMKOS , který je uznávaný jako nejlepší ekonomické teoretické pracoviště u nás - Jarda Ungerman a Jarda Šulc  a připsali mi k tomu přání , že za 14 dní vydají analýzu o tom, že končí levná práce v ČR… a bude hůř. A taky od předsedy ÚV KSS  Jožky Hrdličky a Lubomíra Vacka, dlouholetého předsedy Klubu společenských věd, abych jmenoval alespoň některé z těch, co cítili potřebu se ozvat.

   A poslední organizační poznámka – tam někde vzadu by měly být prodávány zájemcům knihy výtečného analytika médií Petra Žantovského, Takže kdo pak budete mít zájem, o přestávce můžete koupit, vydalo nakladatelství OREGO.

    Program, soudružky a soudruzi, je náročný,  času není zas  tak mnoho, pusťme se tedy do toho. Úvodní přednášku má docent Petr Žantovský, dávám mu slovo.

 

( neautorizovaný přepis )