Otázky a odpovědi

Kdy a na jaké téma bude letošní Vratimovský seminář, jaký se rýsuje zájem?

(18.8.2011) Otázka pro Karla Klimšu, analytika mezinárodního oddělení ÚV KSČM a tradičně hlavního organizátora Vratimovského odborného semináře.
 

Dotazy přicházejí ze všech možných stran, často i z míst a "adres", ze kterých by to člověk nečekal. Těší to a vypovídá o tom, že si Vratimovské odborné semináře za 21 let existence vydobyly velmi slušné renomé. Že se o nich ví, že na ně lidé čekají a že přicházejí noví posluchači, stále častěji i ze studentského prostředí.

Seminář připravujeme na sobotu 8. října a proběhne již tradičně ve velkém sále Domu kultury Válcoven plechu ve Frýdku–Místku od 9.00 hodin. Pro vzdálenější účastníky OV KSČM jako vždy předběžně rezervoval ubytování v Hotelovém domě nedaleko místa konání, stačí se domluvit.

Téma si nadiktoval sám život, realita, kterou žijeme, se kterou nejsme spokojeni, se kterou není spokojena naprostá většina spoluobčanů a kterou chceme změnit. Název zní: »Reformy – vítězové a poražení. A co s tím?« Účastníci semináře se mohou těšit, a to myslím doslova, na přednášky předsedy ÚV KSČM Vojtěcha Filipa, politologů Oskara Krejčího a Zdeňka Zbořila, ekonomky Ilony Švihlíkové, makroekonomického experta ČMKOS Jaroslava Ungermana a sociologa Jana Kellera. Každý bude hovořit k problematice ze svého úhlu pohledu, a jak tyto věci spolu diskutujeme, tak je zřejmé, že to bude zážitek a bude užitečné to slyšet.

 

Autor: Redakce
Zdroj: Haló noviny

 

Proč se Vratimovský seminář koná ve Frýdku-Místku?

Vratimovský seminář je dobrá značka

Sobota se blíží a s ní i tradiční Vratimovský seminář. Proč se vlastně jmenuje Vratimovský, když se koná ve Frýdku-Místku?

Odpověď je poměrně jednoduchá: Když jsme s tímto seminářem před 20 lety začínali, tak nikdo nechtěl o setkání levicových, natož pak komunistických, intelektuálů ve svém kulturním zařízení ani slyšet. Tehdy od nich dávali všude ruce pryč, jediné útočiště jsme nakonec získali právě ve Vratimově. Tam jsme tedy začínali.

Jak šel čas, získával seminář na oblibě i prestiži a už jsme se do vratimovského Domu kultury prostě nevešli. Nezbývalo, než hledat větší sál a to se povedlo v hotelu Centrum ve Frýdku-Místku. Krásné místo, ale brzy zase těsné. Přešli jsme opět dál, do Kulturního domu Válcoven plechu. Zastávám ale zásadu, že člověk nemá být nevděčný a má si vážit toho, kdo mu poskytl přístřeší v nouzi, a tak název zůstal Vratimovský seminář. Navíc je to dobrá značka.

O čem bude ten letošní ročník, jaké je hlavní téma?

Pokoušíme se v každém ročníku reagovat na to, co se děje kolem nás, čím žije společnost, co lidi nejvíce trápí. Takže letošní téma nám na pozvánky napsala doba sama: »Reformy - vítězové a poražení. A co s tím?«

Těžké téma. Kdo a jak je uchopí?

Snažíme se získat takové osobnosti, které požívají všeobecného respektu a úcty, kterou si získaly svou prací, svou odbornou erudicí, svou schopností vidět dál a v souvislostech. Je pěknou tradicí, že úvodní slovo má vždy předseda ÚV KSČM. Vojtěch Filip svůj příspěvek nazval »Bod zlomu«. Po něm vystoupí Jaroslav Ungerman, člen makroekonomického týmu Českomoravské konfederace odborových svazů. Tento tým je všude, kde jsem o něm hovořil, uznáván jako nejlepší makroekonomické pracoviště v ČR. Proto přednášku s názvem »Česká ekonomika ve světle reforem« očekávám s velkou pozorností.

No, a protože nejsme na jakémsi izolovaném ostrůvku, ale v globalizovaném světě, následovat bude, řekněme třeba mírně nadneseně, ale já to tak cítím, vycházející hvězda na českém ekonomickém nebi - Ilona Švihlíková. Myslím, že taková dynamická osobnost nám zde tak trochu celá léta chyběla. Její vystoupení má název »Reformy v globálním kontextu. Vítězové a poražení«.

Nejen ekonomikou ale živ je člověk.

Česko-slovenský politolog Oskar Krejčí proto pohovoří o »Socialismu a lidských právech«. Protože znám koncept jeho přednášky, mohu prozradit vašim čtenářkám a čtenářům, že kapitalismus není s to zaručit základní lidská práva. Nemá to, tak řečeno, v popisu práce. »Současné vztahy mezi opozicí a vládou« rozebere další skvělý politolog, Zdeněk Zbořil. Podívá se i do zákulisí těchto vztahů a pak asi pochopíme i to, co se nám jevilo jako těžko pochopitelné. A na závěr přijde »Tunel na konci světla«. Takto trošku zvláštně nazval svůj příspěvek do pomyslné intelektuální vratimovské mlýnice sociolog Jan Keller, který je ve Frýdku-Místku vlastně doma. Trápí ho zejména český příspěvek do světového slovníku - tunelování. Po tunelování minulosti a přítomnosti, přichází - podle něj - na pořad dne tunelování budoucnosti.

Zní to slibně. Lidé nám ale píší, zda je akce jen pro vyvolené, na nějaké pozvánky, nebo jak je to?

Kdepak, žádná selekce, žádné exkluzivní pozvánky. Kdo chce, ať přijede v sobotu do Frýdku-Místku, zaparkuje bez poplatku za Domem kultury VP a je s námi u toho. Zváni jsou všichni, není nezvaných.

6. 10. 2011Milan ROKYTKA